Committee

General chair:
Jack Dongarra (University of Tennessee, USA)

Program co-chairs:
Yiannis Cotronis (University of Athens, Greece)
Anthony Danalis (University of Tennessee and ORNL, USA)
Dimitris Nikolopoulos (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)

Finance chair:
Dimitris Nikolopoulos (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)

Local arangement chair:
Yiannis Cotronis (University of Athens, Greece)

Program Committee:
Richard Barrett (Sandia National Laboratories, USA)
Gil Bloch (Mellanox, Israel)
George Bosilca (University of Tennesse, USA)
Aurelien Bouteiller (University of Tennesse, USA)
Ron Brightwell (Sandia National Laboratories, USA)
Yiannis Cotronis (University of Athens, Greece)
Erik D'Hollander (Ghent University, Belgium)
Anthony Danalis (University of Tennessee and ORNL, USA)
Bronis R. de Supinski (Lawrence Livermore National Laboratory, USA)
J.-C. Desplat (ICHEC, Ireland)
Frederic Desprez (INRIA, France)
Jack Dongarra (University of Tennessee, USA)
Edgar Gabriel (University of Houston, USA)
Francisco Javier García Blas (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
Markus Geimer (Jülich Supercomputing Centre, Germany)
Al Geist (Oak Ridge National Laboratory, USA)
Brice Goglin (INRIA, France)
Ganesh Gopalakrishnan (University of Utah, USA)
Sergei Gorlatch (Universität Münster, Germany)
Andrzej Goscinski (Deakin University, Australia)
Richard Graham (Oak Ridge National Laboratory, USA)
William Gropp (University of Illinois Urbana-Champaign, USA)
Thomas Herault (University of Tennesse, USA)
Torsten Hoefler (University of Illinois Urbana-Champaign, USA)
Joshua Hursey (Oak Ridge National Laboratory, USA)
Yutaka Ishikawa (University of Tokyo, Japan)
Tahar Kechadi (University College Dublin, Ireland)
Rainer Keller (HLRS, Universität Stuttgart, Germany)
Stefan Lankes (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, Germany)
Alexey Lastovetsky (University College Dublin, Ireland)
Pierre Lemarinier (University of Rennes, France)
Ewing Lusk (Argonne National Laboratory, USA)
Tomas Margalef (Universitat Autonoma de Barcelona, Spain)
Jean-François Mehaut (University of Grenoble, INRIA, France)
Bernd Mohr (Forschungszentrum Jülich, Germany)
Raymond Namyst (University of Bordeaux, France)
Christoph Niethammer (HLRS, Universität Stuttgart, Germany)
Dimitrios Nikolopoulos (FORTH-ICS and University of Crete, Greece)
Rolf Rabenseifner (HLRS, Universität Stuttgart, Germany)
Michael Resch (HLRS, Universität Stuttgart, Germany)
Casiano Rodriguez-Leon (Universidad de La Laguna, Spain)
Robert Ross (Argonne National Laboratory, USA)
Frank Schmitz (Konrad-Zuse-Zentrum für Informationstechnik Berlin, Computer Science, Germany)
Martin Schulz (Lawrence Livermore National Laboratory, USA)
Jeff Squyres (Cisco, Inc., USA)
Rajeev Thakur (Argonne National Laboratory, USA)
Vinod Tipparaju (Oak Ridge National Laboratory, USA)
Carsten Trinitis (Technische Universität München, Germany)
Jesper Larsson Träff (University of Vienna, Austria)
Jan Westerholm (Abo Akademi University, Finland)
Roland Wismüller (Universität Siegen, Germany)